ŠKOLSKÝ ŠPECIÁLNY PEDAGÓG

- pomáha odstraňovať ťažkosti v učení

- poskytuje reedukáciu čiastkových funkcií

- poskytuje doučovanie a pomáha žiakom s domácimi úlohami

- poskytuje poradenstvo žiakom, rodičom, učiteľom a každému, kto má záujem

- poskytuje materiály pre prácu so žiakmi s ťažkosťami v učení

Prečo máme v škole školského špeciálneho pedagóga?

Žijeme v dobe, keď zaznamenávame čoraz viac nežiaducich javov v živote našich detí. Mnohé z nich nie sú navonok viditeľné, iné môžu vyústiť až do protispoločenských činov, ktoré ohrozujú aj ostatných. Nie je ničím výnimočným, že v školách nájdeme žiakov s rôznymi druhmi a stupňami postihnutia (mentálneho, zrakového, sluchového, telesného...), narušenia (komunikačných schopností...), či porúch (učenia, správania...). Títo žiaci majú pre svoje postihnutie, narušenie či poruchu špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby. Potrebujú individuálny prístup a individuálny výchovno – vzdelávací program, podľa ktorého budú v procese výchovy a vzdelávania postupovať. V našej spoločnosti má právo na vzdelanie každý a úlohou učiteľov a rodičov je vytvoriť deťom prostredie, ktoré umožní rozvinúť naplno ich schopnosti. Keďže sa počet žiakov so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami neustále zvyšuje, je nevyhnutné, aby v škole pracoval školský špeciálny pedagóg, ktorý sa podieľa na výchove a vzdelávaní týchto žiakov. Spolupracuje s učiteľmi, rodičmi, poradenskými zariadeniami a špeciálnymi školami. Poskytuje špeciálno – pedagogické služby – konzultácie, poradenstvo, intervenciu. Vypracúva individuálne výchovno – vzdelávacie programy pre žiakov so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami a individuálne s nimi pracuje na reedukácii špecifických funkcií, čím im uľahčuje výchovno – vzdelávací proces.

Viac o práci školského špeciálneho pedagóga v našej škole si prečítate TU.

POŽIADAVKA O VYŠETRENIE ŽIAKA V CPPPaP BREZNO

Vzdelávacie programy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením a intelektovým nadaním platné pre školský rok 2020/2021 nájdete tu: https://www.statpedu.sk/sk/deti-ziaci-so-svvp/deti-ziaci-so-zdravotnym-znevyhodnenim-vseobecnym-intelektovym-nadanim/vzdelavacie-programy/vzdelavacie-programy-ziakov-so-zdravotnym-znevyhodnenim-vseobecnym-intelektovym-nadanim/