• Tvorivé čítanie

• Čítanie je jednou zo zložiek slovenského jazyka. Svojou kvalitou podmieňuje výučbu vo všetkých predmetoch. Čítanie, okrem iných komponentov, má estetickú povahu, ktorá pomáha rozvíjať osobnosť človeka. Ak sa žiak naučí čítať plynule, správne a s porozumením, naučí sa aj pochopiť a prežiť text. Takže predmetom  Tvorivé čítanie chceme obohatiť a rozšíriť predmet Slovenský jazyk a literatúra poznávaním a prácou s detskou literatúrou slovenských autorov, detskými časopismi, pracovnými listami a prezentáciami. Čítanie kníh a detských časopisov  na 1. stupni ZŠ vytvára nový priestor na motiváciu a aktivizáciu žiakov v čítaní s porozumením – čítaní podporujúcom kognitívny, nonkognitívny (afektívny) a psychomotorický rozvoj ich osobností. Rozmanité druhové a žánrové literárne formy sa môžu stať zábavným, lákavým i pútavým čítaním pre žiakov, oživujúce recepciu klasických šlabikárových  textov, podnecujúce ich subjektívne prežívanie, pôsobiace na hodnotovú (estetickú) orientáciu žiakov i na vzájomnú komunikáciu medzi nimi.

Využitie kníh a detského časopisu vo výchovno-vzdelávacom procese má dôležitú a významnú funkciu: vytvára netradičný a vždy „v novom šate“ podnetný priestor na uplatnenie pre nadaných a talentovaných, ale i pre slabšie prospievajúcich žiakov s originálnym tvorivým potenciálom.

V predmete Tvorivé čítanie môžeme využívať rozmanité literárne diela, samozrejme s prihliadnutím na ich umeleckú kvalitu. Využívame ich sporadicky alebo systematicky,  prostredníctvom nich vytvárame nový priestor na motiváciu a aktivizáciu žiakov, pri tvorbe problémových a kreatívnych úloh alebo ako priestor primárne určený na prežívanie žiakov, ich city a hodnotovú orientáciu, estetické pôsobenie i na komunikáciu i na rozvoj čitateľskej gramotnosti. Proces súčasnej tvorivo-humanistickej výchovy na hodinách literárnej komunikácie na 1. stupni ZŠ, teda i na predmete Tvorivé čítanie,  mení vzťah medzi učiteľom a žiakom.“ Nový – humánny typ vzdelávania sa opiera „o komunikačný štatút literárneho diela,“ o čítanie s porozumením, spôsobuje to aktuálnu „zmenu didaktického postupu, metodiky poznávania literárneho diela,“ čiže ide o taký prístup učiteľa k literárnemu dielu, ktorý aktivizuje samostatnosť žiaka, prispieva k aktívnemu formovaniu jeho čitateľských zručností a vhodnými didaktickými situáciami umožňuje žiakovi vstupovať „do roly bádateľaalebo vykonávateľa.“ Žiak tým získava právo na vlastný názor, adekvátne vie tento svoj názor sformulovať, vysloviť, prípadne aj obhájiť. Tým sa stáva predmet Tvorivé čítanie dôležitou súčasťou rozvíjania čitateľskej gramotnosti žiakov 1. stupňa ZŠ.

Učebné osnovy novo-vytvoreného predmetu p. učiteľkou Mgr. D. Mišániovou nájdete tu: Tvorive_citanie.pdf