• Čítanie o Horehroní

•      Predmet Čítanie o Horehroní zahŕňa oblasť vzdelania venovanú spoznávaniu svojho kraja – regiónu. Učivo je zamerané na skúmanie a objavovanie okolia. Prostredníctvom príbehov, povestí, rozprávok a piesní žiaci získavajú vzťah k rodnému kraju – kraju, v ktorom žijú.

Predmet u žiakov rozvíja a pestuje cit ku kráse ľudového umenia a uchovávania kultúrneho dedičstva našich predkov. Pomáha uvedomovať si prírodné krásy regiónu a jeho historické pamätihodnosti. Predmet ponúka pútavé skutočnosti zo života ľudí na Horehroní, ich spôsobe života, zvyklostiach, kultúre, ktorú zachovali pre nasledujúce generácie. Poukazuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti, žiaci získavajú skúsenosti ako reagovať na zmeny v priestore, pochopiť ich a v budúcnosti riešiť.

Hlavným cieľom predmetu je viesť žiakov k tomu, aby získali základné vedomosti o miestnej obci, regióne, aby vedeli rozprávať o svojom rodnom kraji, regióne. Pomocou obrázkov majú opísať krajinu, prírodné krásy (pohoria, jaskyne, obce na Horehroní), prerozprávať obsah povesti, rozprávky, rozprávať o dôležitých historických udalostiach. Získavajú schopnosť orientovať sa na mape a učia sa ju čítať. Nadobúdajú schopnosť vyjadrovať sa jednoducho a súvislo o regióne, v ktorom žijú. Naučia sa čerpať informácie z obrázkových materiálov, z máp, z encyklopédií, z internetu. V súčasnej dobe narastá množstvo informácií, ktoré je potrebné vedieť vyhľadať, spracovať, vyhodnotiť a použiť, a preto je potrebné u žiakov rozvíjať čitateľskú gramotnosť. Pomocou náučnej, ale aj umeleckej literatúry sa žiaci učia čítať s porozumením – textu porozumieť, vnímať ho, pochopiť a získané informácie v praxi využiť.  Dôležité je naučiť sa vnímať krásu kultúrnych pamiatok, naučiť sa vážiť si ich a chrániť, všímať si priestor, v ktorom žijeme a jeho zmeny, vnímať jedinečnosť prírodných výtvorov v regióne. Na vyučovaní sa realizujú aj ciele zdravotnej a ekologickej výchovy tým, že vedieme žiakov k ochrane zdravia, prírody a celého životného prostredia.

Novozavedený predmet, ktorého obsah a ciele definovala Mgr. Erika Štulajterová a patrí medzi know-how školy, má učebné osnovy zverejnené tu: Citanie_o_Horehroni.pdf