• Pedagogický asistent učiteľa

• Kto je pedagogický asistent učiteľa?

Asistent učiteľa sa podľa požiadaviek učiteľa, vychovávateľa alebo majstra odbornej výchovy podieľa na uskutočňovaní školského vzdelávacieho programu materskej školy, základnej školy, školy pre deti s nadaním alebo žiakov s nadaním, špeciálnej školy alebo výchovného programu pre deti a žiakov vo veku plnenia povinnej školskej dochádzky najmä utváraním rovnosti príležitostí vo výchove a vzdelávaní, na prekonávaní architektonických, informačných, jazykových, zdravotných, sociálnych alebo kultúrnych bariér.

Pedagogický asistent učiteľa pracuje v tých triedach školy, ktoré navštevuje žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, pri výchove a vzdelávaní ktorého vzhľadom na jeho stupeň a mieru postihnutia bez prítomnosti asistenta učiteľa nie je možné garantovať bezpečnosť a ochranu zdravia.

Práca pedagogického asistenta učiteľa so žiakmi

Pedagogický asistent učiteľa pomáha a zabezpečuje žiakovi prekonávať bariéry, je nápomocný pri presune žiaka do učebne, samoobslužných prácach, na vyučovacom procese sa žiakovi individuálne venuje: vysvetľuje mu preberané učivo, pomáha mu pri vypracovaní úloh a rovnako ho usmerňuje pri písaní testov a písomných prác. V písaní sa asistent učiteľa zameriava na prekonávanie ťažkostí s grafomotorikou, vykonáva uvoľňovacie cviky, ktoré sú zamerané na jemnú motoriku.

Pedagogický asistent učiteľa sa snaží žiakovi vytvoriť pokojnú pracovnú atmosféru, uplatňuje vo vyučovaní multisenzoriálny prístup, pretože žiak postupuje s úpravou učebných osnov a plánov v určených predmetoch. Pedagogický asistent učiteľa pomáha žiakovi na vyučovaní využívať kompenzačné pomôcky, ako napr.: gramatické prehľady na tabuľkách, gramatické cvičenia na PC. Žiak využíva počítač pri individuálnej výučbe, CD- výukové programy zamerané pre žiakov so ŠVVP, náučné filmy, tabuľky násobenia, matematické a fyzikálne tabuľky, čítacie tabuľky, encyklopédie a taktiež využíva pri práci interaktívnu tabuľu.Pedagogický asistent učiteľa vytvára doplňovacie diktáty na PC, pomáha žiakovi s využívaním špeciálnych nástavcov na perá, trojhranným programom.

Vo svojej práci sa pedagogický asistent učiteľa snaží uplatňovať najmä prosociálny výchovný štýl, pre ktorý sú charakteristické nasledovné výchovné zásady:

• vytvoriť z triedy výchovné spoločenstvo,
          • prijať dieťa také, aké je a prejaviť voči nemu priateľské city,
          • pripisovať deťom pozitívne vlastnosti, najmä prosociálnosť,
          • formulovať jasné a splniteľné pravidlá hry,
          • na negatívne javy zareagovať pokojným poukázaním na ich dôsledky
          • indukcia- využiť povzbudzovanie ako osvedčený výchovný prostriedok -odmeny a tresty používať opatrne- zapojiť do výchovného procesu aj rodičov.

Pedagogický asistent učiteľa by mal pomocou adekvátnych výchovných metód motivovať a vychovávať žiakov „zvnútra“, dávať im najavo, že sú jedinečnými osobnosťami, ktoré však nesú zodpovednosť za každé svoje rozhodnutie, skutok či správanie.

Pracovná náplň pedagogického asistenta učiteľa

1.  Vo výchovno-vzdelávacom procese

a) bezprostredná spolupráca s učiteľom v triede a s pedagogickými zamestnancami  školy,

b) uľahčovanie  adaptácie  žiaka so ŠVVP na  prostredie  školy  a pomáhanie  pri prekonávaní bariér, ktoré plynú zo     sociálneho znevýhodnenia žiaka

c) spoluorganizovanie činnosti žiaka počas výchovno-vzdelávacieho procesu v súlade s pokynmi učiteľa,

d) vykonávanie  pedagogického  dozoru vo výchovno-vzdelávacom procese zameraného na žiakov so ŠVVP,

e) odprevádzanie žiakov, doprovod žiakov do ZŠ a zo ZŠ,

f)  súčinnosť a pomoc pri príprave učebných pomôcok.

2.  V aktivitách  organizovaných  školou  mimo  prostredia  školy:

• priame vedenie alebo napomáhanie  pri  činnostiach  ostatných  aktivít  (speváckych,  hudobných, tanečných,  výtvarných,  dramatických  a  iných),  exkurzie,  výlety, spoločenské podujatia,  športové podujatia a pod.

3.  V spolupráci s rodinou:

• komunikácia s rodičmi (zákonnými zástupcami) žiaka o procese výchovy a  vzdelávania,
          • oboznamovanie sa so zdravotným stavom žiaka  s jeho rodinným prostredím.
            ​​​​​​​

4. V spolupráci s odbornými zamestnancami poradenských zariadení (CPPPaP, CŠPP) - metodické usmernenie pri práci so žiakmi so ŠVVP, výber vhodných metód, foriem,  prístupu a pozitívneho pôsobenia na žiakov pri získavaní kompetencií.

5.  V  oblasti  osobného  rozvoja  pedagogických zamestnancov  –  účasť  na  vzdelávacích  podujatiach  určených  pre  asistentov učiteľa organizovaných školami alebo inými inštitúciami akreditovanými na  túto  činnosť.