• Poskytovanie informácií

•           Podanie žiadosti o informáciu

1. Žiadosti o poskytnutie informácie (žiadosť, návrh, podnet, sťažnosť) (ďalej len “žiadosť”) možno škole podať ústne, písomne, faxom, elektronickou poštou, resp. inou technicky vykonateľnou formou na do kancelárie hospodársko – správneho útvaru. Osobne je možné žiadosť doručiť  denne od 7:00 hod. do 15:00 hod. Spôsob odpovede na žiadosť je totožný s formou žiadosti, pokiaľ žiadateľ nezvolí inú formu.
          2. Zo žiadosti musí byť zrejmé, že je určená škole, kto ju podáva a čoho sa týka. Ak tieto náležitosti žiadosť nemá, škola žiadosti vyzve žiadateľa aby ju doplnil v lehote 10 dní a poučí ho ako treba doplnenie urobiť. Ak tejto výzve žiadateľ nevyhovie a informáciu pre tento nedostatok nie je možné poskytnúť, žiadosť sa odloží.
          3. Určený zamestnanec oddelenia doručí žiadosť zástupkyni riaditeľky školy príslušného útvaru (stupňa vzdelávania), ktorý ihneď po vybavení žiadosti poskytne ekonomickému oddeleniu ďalšie informácie nutné pre úplné vedenie evidencie.

Postup vybavovania
          1. Útvarom zodpovedným za vecné vybavenie žiadosti je zástupkyňa riaditeľky školy (ďalej zodpovedný útvar, resp. zodpovedná zástupkyňa RŠ) príslušného stupňa vzdelávania, do pôsobnosti ktorého žiadaná informácia patrí.
          2. Zodpovedná zástupkyňa RŠ je povinná poskytnúť žiadateľovi všetky informácie, ktoré má k dispozícii. V prípade pochybnosti, či je možné žiadanú informáciu poskytnúť (ochrana utajovaných skutočností, osobnosti, osobných údajov, obchodného tajomstva, resp. iné obmedzenia v prístupe k informáciám) konzultuje túto skutočnosť s riaditeľkou školy.
          3. Žiadosť, ktorá nespadá do pôsobnosti školy a škola má vedomosti o tom, kde je možné žiadanú informáciu získať, postúpi túto žiadosť do 5 pracovných dní povinnej osobe a túto skutočnosť oznámi žiadateľovi. V prípade, že nie je známa príslušná povinná osoba, žiadosť odmietne.
          4. Informácie sa sprístupňujú najmä ústne, nahliadnutím do spisu, vrátane možnosti vyhotoviť si odpis alebo výpis, odkopírovaním informácií na technický nosič dát, sprístupnením kópií predlôh s požadovanými informáciami, telefonicky, faxom, poštou, elektronickou poštou. Ak informáciu nemožno sprístupniť spôsobom určeným žiadateľom, dohodne zodpovedný útvar so žiadateľom iný spôsob jej sprístupnenia.
          5. Zodpovedný útvar (zástupkyňa RŠ) umožní každému bez preukázania právneho alebo iného dôvodu alebo záujmu nahliadnuť, robiť si výpisy alebo odpisy alebo kópie zo spisov a z dokumentácie, pričom je nevyhnutné robiť príslušné opatrenia (odsek 3).
          6. Žiadosť zodpovedný útvar (zástupkyňa RŠ) vybaví ihneď, najneskôr do 10 dní od doručenia žiadosti, resp. odstránenia jej nedostatkov.
          7. V prípade, že vybavenie žiadosti je spojené s preukázateľnými technickými problémami s vyhľadaním informácie (ide o viac alebo odlišných informácií požadovaných v jednej žiadosti alebo vyhľadanie a sústredenie informácií je mimo sídla úradu), je možné lehotu predĺžiť najviac na 20 dní. O tejto skutočnosti, s uvedením dôvodu pred uplynutím 10 dní, je nutné žiadateľa oboznámiť.
          8. Ak sa žiadosti nevyhovie, hoci len sčasti, vydá zodpovedný útvar rozhodnutie. V prípade, že bola žiadosť odložená (čl. 2 ods. 2), rozhodnutie sa nevydá.
          9. V prípade, že zodpovedný útvar v určenej lehote neposkytne informáciu, nevydá rozhodnutie alebo informáciu inak nesprístupní predpokladá sa, že vydal rozhodnutie, ktorým sa odmietlo poskytnúť informáciu. Za deň doručenia rozhodnutia sa považuje tretí deň od uplynutia lehoty na vybavenie žiadosti.
          10. Proti rozhodnutiu zodpovedného útvaru o odmietnutí žiadanej informácie možno podať odvolanie do 15 dní od doručenia rozhodnutia alebo od márneho uplynutia lehoty na rozhodnutie o žiadosti. Odvolanie sa podáva riaditeľke školy.
          11. O odvolaní rozhoduje riaditeľka školy do 15 dní od doručenia odvolania, na základe návrhu komisie ňou menovanou na prípravu rozhodnutia.
          12. Ak o odvolaní nebolo v určenej lehote (odsek 2) rozhodnuté, predpokladá sa, že škola vydala rozhodnutie, ktorým bol rozklad zamietnutý. Za deň doručenia tohto rozhodnutia sa považuje druhý deň po uplynutí lehoty na vydanie tohto rozhodnutia.
          13. Rozhodnutie o odmietnutí žiadosti možno preskúmať v súdnom konaní v zmysle Občianskeho súdneho poriadku.