• CLIL v 1. a 2. ročníku ZŠ

• CLIL  (Content Language Integrated Learning)  je všeobecne uznávaná skratka súhrnne označujúca  množstvo  rozdielnych  metodických  postupov,  ktorých  spoločným  prvkom  je integrovanie  cudzieho jazyka do výučby iných predmetov a vzdelávacích obsahov.
          Prostredníctvom cudzieho jazyka sa realizuje vyučovanie nejazykových predmetov.
          Cudzí jazyk sa pri  tejto inovatívnej metóde stáva  prostriedkom,  pomocou ktorého sa vzdelanie získava. Inými slovami povedané, učiteľ učí  daný predmet  a zároveň učí a precvičuje aj cudzí jazyk.

CLIL metóda veľmi efektívne podporuje nasledovné potreby žiakov:

žiaci sa učia cudzí jazyk v prirodzených podmienkach,  sústreďujú  sa na obsah, o ktorom chcú komunikovať,
          cudzí jazyk sa stáva neoddeliteľnou súčasťou počas procesu  učenia.

Správne organizované a uplatňované metódy  CLIL  sú zvyčajne pre žiakov  veľmi motivujúce.  CLIL šetrí  čas, motivuje žiakov k štúdiu cudzích,  ale aj iných predmetov.  Zvyšuje kvalitu osvojených jazykových zručností detí v bežných triedach na prvom stupni ZŠ.  Umožnňuje  zmysluplne jazyk používať v prirodzených podmienkach.  CLIL metóda  používaná vo vyučovaní v 1.  ročníku je založená na veku primeranom a hravom rozvíjaní jazykových schopností a zručností.  Hlavnou úlohou tejto efektívnej metódy je  zbaviť žiaka strachu z cudzieho  jazyka, nenútene rozvíjať tvorivé spôsoby učenia a zvyšovať aktivitu myslenia.

Cieľom je získavať a upevňovať základné jazykové zručnosti v komunikácii v cudzom jazyku,  narábať s jazykom a slovnou zásobou,  riešiť zaujímavé úlohy v anglickom  jazyku na rôznych vyučovacích predmetoch.

CLIL metóda skrýva v sebe 4 princípy :

1. Obsah - je to, čo učíme : fakty, vedomosti, ktoré žiaci nadobúdajú a s ktorými pracujú. Tieto  tvoria jadro hodiny.

2. Komunikácia - je akýsi kanál, prostredníctvom ktorého sa žiaci dozvedajú fakty, tieto posúvajú ďalej, pýtajú sa na veci súvisiace s jadrom vyučovacej hodiny, používajú rozprávanie, opis, ... Dôležité je, že žiaci používajú tzv. pracovný jazyk (angličtinu), ten je pre nich cestou, komunikačným prostriedkom, ako sa dozvedieť niečo viac, alebo si vypýtať informáciu.

3. Poznávanie  - poukazuje na rozvoj kritického myslenia žiakov. To je práve tá cesta, ktorá pomáha žiakom zapojiť všetky zmysly a štýly učenia sa a pritom spájame rôzne oblasti života detí a dospelých, ide predmety ako sú prírodoveda, vlastiveda.

4. Kultúra  - odkazuje na učenie sa iným kultúram, v našom prípade ale nielen tej anglicky hovoriacej, ale celkovo kultúram.  Keďže vo svete prebieha veľká globalizácia , učíme o rôznorodosti, ale aj integrácii. Žiaci sa cítia byť obyvateľmi Zeme, ale zároveň zachovajme v nich to, čo je typické pre našu kultúru. Tá nesmie z nich vymiznúť. Dôležité pri tejto vrstve CLILu je povedomie žiakov o svete ako mieste rôznych, ale i jednej kultúry.

Viac o cieľoch a obsahu zavádzania anglického jazyka metódou CLIL na našej škole sa dozviete v nasledujúcom dokumente: CLIL_metoda.pdf