• Erasmus+ KA2

      • Žiaci benefitujú z inovatívneho Erasmus+ projektu Zelené srdcia (The Green Hearts)

         ZŠ s MŠ Karola Rapoša v Brezne bola úspešná pri získaní financovania z programu Erasmus+ a je koordinátorom tohto dvojročného projektu. Aj napriek pandémií 12-15 roční žiaci spolupracujú s rovesníkmi z Čiech, Poľska, Chorvátska a Cypru. Od novembra sa plánované vzdelávacie aktivity realizujú virtuálnou formou a žiaci spolu komunikujú po anglicky v online priestore. Zážitkovou formou sa spolu učia o  recyklácií, obnoviteľných zdrojoch energie ako aj o zodpovednej spotrebe.

         

          • KA101 - Mobilita pracovníkov v oblasti školského vzdelávania
          • Učiteľky zo ZŠ s MŠ Karola Rapoša v Brezne sa vzdelávali v zahraničí

            V roku 2020 bol škole schválený projekt Erasmus + Vzdelávanie pre budúcnosť.  V lete 2021 sa dve učiteľky zúčastnili vzdelávacích kurzov v hostiteľskej organizácií ETI Executive Traning Institute na Malte. Získali nové praktické nápady pre prácu v triedach, osvojili si inovatívne metódy výučby anglického jazyka, naučili sa využívať rôzne elektronické učebné materiály.

            Aj v auguste 2022 päť učiteliek absolvovalo mobilitu pracovníkov v oblasti školského vzdelávania v  inštitúte ETI na Malte. Päť rôznych kurzov bolo zameraných na metodiku a využívanie informačných technológií pri výučbe cudzích jazykov a na obsahovo a jazykovo integrované vyučovanie CLIL. Učiteľky načerpali veľa nových nápadov, inovatívnych vyučovacích metód a techník. Obohatili ich hlavne stretnutia s inšpiratívnymi školiteľmi, ktorí im počas dvoch týždňov odovzdávali svoje vedomosti. Skúsenosti si vymenili aj s ďalšími účastníkmi vzdelávacích kurzov - učiteľmi z Francúzska, Nemecka, Španielska, Talianska, Poľska, Litvy, Rumunska, Bulharska, Českej Republiky a Maďarska.

             

            Pani učiteľky uplatňujú takto získané vedomosti pri vyučovaní cudzích jazykov, podelili sa o ne aj so svojimi kolegami, ako aj s učiteľmi z iných škôl na Dni otvorených dverí. Okrem času venovaného vzdelávaniu mali možnosť počas svojho pobytu spoznať bohatú históriu a kultúru tohto malého ostrovného štátu v Stredozemnom mori, kde úradnými jazykmi sú angličtina a maltčina. 

            Pani zástupkyňa Mgr. Eva Skačanová napísala: „V rámci projektu Vzdelávanie pre budúcnosť som sa zúčastnila vzdelávacieho kurzu Fluency and English Language Development. Cieľom dvojtýždňového intenzívneho kurzu bolo rozvíjať schopnosť hovoriť v anglickom jazyku a zlepšiť komunikačné zručnosti. Napočúvať správnu výslovnosť a akcent a aktívne využívať rozširujúcu slovnú zásobu v spoločných diskusiách. Prostredie vzdelávacieho inštitútu ETI poskytlo výborné podmienky pre učiteľov. Vzdelávanie som absolvovala  v skupine s učiteľmi zo základných a stredných škôl z Česka, Bulharska, Francúzska, Talianska  a Maďarska. Spolu s ostatnými účastníkmi kurzu sme aktívne komunikovali, čím sme zlepšili plynulosť vyjadrovania v anglickom jazyku a naučili sme sa ľahšie a jednoduchšie komunikovať.  Sústredili  sme sa na správnu výslovnosť a správny dôraz. Často sme pracovali vo dvojiciach a diskutovali o aktuálnych udalostiach a všeobecných témach. Využívali sme brainstorming, úlohy na riešenie problémov, hranie rolí, diskusiu. Témy na diskusiu sme čerpali z časopisov, internetu a autentických materiálov, sledovali sme webové stránky a čítali texty a následne diskutovali o aktuálnom dianí. Diskusie boli prevažne zamerané na environmentálne témy, cestovanie, vojnový konflikt na Ukrajine, aktívne trávenie voľného času, zdravý životný štýl.

            Zdokonaľovali sme sa v jazyku „vedenia triedy.“ Kurz sme ukončili prezentáciami o krajinách odkiaľ sme prišli, našich mestách a školách. Naša školiteľka Maria Louisa Brunetti je pôvodným povolaním učiteľka, čo bolo cítiť na jej profesionálnom prístupe pri vedení kurzu. Veľa nám rozprávala o Malte, o jej kultúrnych a historických medzníkoch o nádhernej prírode na Malte a postupne nám ju pomáhala spoznávať. Na vzdelávaní vládla príjemná atmosféra. Naučila som sa aktívne používať anglický jazyk a získala potrebné sebavedomie pri hovorení. Zúčastnila som sa dvoch výletov, ktoré organizovala škola ETI a mala som možnosť spoznať hlavné mesto Malty Valetu s jej úžasnou históriou. Druhý výlet nám umožnil spoznať mesto Mdina, ktorá bola až do stredoveku hlavným mestom Malty. Na spoznávacích výletov som mala možnosť spoznať nielen Maltu, ale aj nových ľudí z celej Európy a hlavne komunikovať v cudzom jazyku, komunikovať v angličtine. Som vďačná za možnosť  študovať angličtinu prostredníctvom kurzu na Malte a svoje získané vedomosti a zručnosti určite zúročím vo vyučovacom procese pri vedení svojich žiakov.“

             

            „V rámci projektu Erasmus + som sa zúčastnila vzdelávania pedagogických zamestnancov v inštitúcii ETI na Malte. Absolvovala som kurz Spice Up Your Teaching – Methodology in Practice Today, ktorý bol zameraný na to, ako sa dá ozvláštniť výučba Anglického jazyka. Počas môjho kurzu som sa naučila ako motivovať žiakov k rozprávaniu, ako používať rôzne internetové stránky pri výučbe, ako sa dá na hodinách využiť youtube a to konkrétne práca s popovou hudbou, s rôznymi klipmi, reklamou a pod. Školiteľka sa snažila vytvoriť rôznu atmosféru ako keby sme boli v reálnej situácii. Pustila nám hudbu a pritom sme mali navzájom konverzovať a hľadať si partnera na konverzáciu. Vyskúšali sme si takto rôzne situácie. Mali sme napr. hrať tzv. “role play” kde jeden z dvojice bol recepčným a ten druhý klient hotela, ktorý sa sťažuje na podmienky ubytovania. Takisto sme vytvorili fiktívne dialógy na základe pozretých videí. Prostredníctvom kociek, pôvodne vyvinutých ako pomôcka na výučbu matematiky, sme vytvárali príbeh a následne ho prerozprávali. Naša školiteľka nás rozdeľovala do skupín, kde sme dostali rôzne zadania a mali sme takto možnosť si sami na sebe vyskúšať ako jednotlivé nápady fungujú v praxi. Kurz bol pre mňa veľmi zaujímavý a prínosný. Získala som veľké množstvo inšpirácií ako sa dá pracovať na hodinách, aby boli zaujímavejšie a motivujúce. Stretla som množstvo nových ľudí, s ktorými sme si vymenili naše skúsenosti“, dodáva Mgr. Janka Lihanová Frgelcová.

            „Zúčastnila som sa vzdelávacieho kurzu CLIL - Methodology & ICT Tools for Teachers working with CLIL. Cieľom dvojtýždňového vzdelávania bolo poznať základné atribúty CLIL – obsah, komunikáciu, kompetentnosť, poznanie a spoločenstvá, plánovanie lekcií, rozvoj komunikácie a schopnosti myslenia. Venovali sme sa Bloomovej taxonómii, rôznym spôsobom hodnotenia a reflexie. Vyzdvihli sme benefity CLIL metódy vo vyučovaní, ako je rozvoj viacjazyčnosti, záujmov a postojov, možnosť poskytnúť žiakom viac kontaktu s cieľovým jazykom, zlepšenie komunikačných schopností, budovanie interkultúrnych vedomostí a porozumenia, rozvoj vyšších zručností myslenia, dopĺňanie iných predmetov. Počas druhého týždňa sme sa zamerali na online nástroje Multidict a Wordlink. Tieto nástroje sme použili na vytváranie interaktívnych online cvičení. Na základe týchto aktivít a skúseností sme v závere týždňa vytvorili Webquest. Je to príprava na vyučovaciu hodinu, pri ktorej žiaci získavajú informácie z internetových zdrojov. Vzdelávanie som absolvovala v skupine poľských, nemeckých, talianskych a španielskych učiteľov. Okrem zoznámenia sa s učiteľmi základných a stredných škôl bola prínosná aj výmena pedagogických informácií a skúseností, rozvoj vlastných jazykových zručností. Školitelia, Mario Cordina a Isabell Attard pochádzajúci z Malty, nás zaujímavým rozprávaním oboznámili s históriou, kultúrou a súčasným životom ich krajiny. Svojim profesionálnym ale aj ľudským prístupom nám pobyt na Malte spríjemnili a obohatili. Vzdelávanie mi ukázalo ako môžem rozvíjať u žiakov rozprávanie, oboznámila som sa s nástrojmi a aplikáciami pri práci s CLIL metódou a tým vytvárať pre žiakov zaujímavejšie vyučovanie. Spoznala som ľudí, ktorí sú pre svoju prácu zanietení a krajinu, ktorá ma svojou históriou očarila. Ďakujem za možnosť vycestovať a získať tieto skúsenosti a zážitky“, úprimne povedala Mgr. Erika Štulajterová.

             

            „V rámci projektu Vzdelávanie pre budúcnosť som sa zúčastnila vzdelávacieho kurzu:

            Methodology Revisited, Revitalised & Re-energised. Cieľom vzdelávania bolo pomôcť učiteľom lepšie porozumieť metodike vyučovania cudzích jazykov  a stavať na ich predchádzajúcich znalostiach pomocou množstva praktických metód. Zaviesť do vyučovania nové oblasti vyučovacích metód a sprievodných techník pomocou praktických a zážitkových metód, pomôcť učiteľom rozvíjať ich učiteľské zručnosti, zlepšiť využívanie technológií a IKT v triede. Dôležitou súčasťou bola výmena pedagogických  informácií, osvedčených postupov a poznatkov v multikultúrnom kontexte a rozvoj a zlepšenie vlastných jazykových kompetencií a zručností učiteľov. Vzdelávanie som absolvovala v skupine slovenských a poľských učiteľov. Bolo veľmi zaujímavé zoznámiť sa s učiteľmi základných a stredných škôl z Poľska, vzájomne spolupracovať a porovnávať školský systém a spôsob vyučovania cudzích jazykov. Naša školiteľka Lindsey Sent má anglicko- maltské korene, veľa nám rozprávala o svojej krajine, jej bohatej histórii a zvykoch a tradíciách na Malte. Je veľmi priateľská s profesionálnym prístupom. Vzdelávanie sme zakončili odučením vyučovacej  hodiny s využitím nových metód. Otázky, ktoré sme v priebehu dvoch týždňov riešili:  Čo motivuje dnešných študentov?

            Ako povzbudiť svojho študenta, aby hovoril,  používanie príbehov v triede, piesne, hudba a ich učebný potenciál,  efektívne aktivity na precvičovanie gramatiky,  používanie humoru pri učení sa jazykov,  dráma, hranie rolí a simulácie, hovorová angličtina a idiomatický jazyk, ako učiť slovnú zásobu, ako urobiť z nácviku výslovnosti zábavu, či korekcia žiackych chýb. Veľkú pozornosť sme venovali moderným technológiám a IKT na vyučovaní, pracovali sme s prostrediami ako Socrative, Go Conqr, webstránka CIA, Viamichelin, Breaking News English, Grammar snacks videos, askjeeves.com, www.answers.com, islecollective.com, youtube Mr. Bean cartoons. Vzdelávanie mi prinieslo veľa pozitív, množstvo nápadov, ako urobiť vyučovanie pre žiakov zaujímavejším, lepšie ich motivovať, stretla som sa s výbornými ľuďmi, učiteľmi, ktorí majú svoju prácu a žiakov radi, spoznala som novú krajinu a  som vďačná za možnosť vycestovať a získať túto skúsenosť“, napísala Mgr. Tatiana Štubňová.

             

            „Zúčastnila som sa vzdelávacieho kurzu Technology-Enhanced Learning. Vzdelávanie som absolvovala  v skupine s učiteľmi zo stredných ako aj špeciálnych škôl z Rumunska, Česka, Bulharska, Litvy a Slovenska. Náplňou bola teoretická a praktická činnosť s využitím nástrojov komunikácie medzi učiteľom a žiakmi, osvojenie si grafických a edukačných nástrojov s dôrazom na rozvoj tvorivosti žiakov. V priebehu prvého týždňa sme si mali vybrať, či vytvoríme web stránku na stránke www.wix.com alebo Blog na blogger.com. V piatok sme túto prácu predstavili aj spolužiakom, v rámci môjho vystúpenia som odprezentovala náš projekt The Green Hearts. V priebehu druhého týždňa sme pripravovali Webquest na stránke https://my.pbworks.com/. Je to bádateľsky orientovaná príprava na hodinu, kde žiaci získavajú informácie z internetových zdrojov. Webquest má presne stanovenú štruktúru. Na Loome sme nahrávali video. Pojmové mapy sme vytvorili na (https://coggle.it/), World Clouds, Canvas sme využili na vytváranie informačnej grafiky. Vytvárali sme Avatarov, komiks, tajničky https://puzzlemaker.discoveryeducation.com/ a kvíz na stránke Kahoot.it. Na stránke Storyjumper sme si vyskúšali pripraviť interaktívnu knihu.  Naša školiteľka Josefa Borg je pôvodne z Malty, do školy chodila vo Veľkej Británií, veľmi sa mi páčil jej britský prízvuk a profesionálny prístup.  Získala som výborné nápady pre prácu v triede a vymenila si skúsenosti s ostatnými učiteľkami v kurze. Som rada, že som mala možnosť spoznať sympatické, múdre a vtipné učiteľky, s ktorými som navštívila ostrov Gozo,“ doplnila Mgr. Lucia Gérerová.

             

            „Na Malte som absolvovala kurz The Playground Classroom: Methodology for Primary Level. Naša lektorka mala dlhoročné skúsenosti s prácou s deťmi a učiteľmi. Poskytla nám okrem námetov aj veľa materiálov, ktoré nám zefektívnia a zatraktívnia výučbu nielen  anglického jazyka. V skupine učiteľov z rôznych krajín sme si aj navzájom poradili a vymenili skúsenosti z našej pedagogickej praxe. Bol to veľmi dobre pripravený kurz, ktorý nás obohatil. Naučila ma ako byť kreatívnou učiteľkou pre mojich žiakov v každom predmete. Každý deň sme medzi sebou pracovali formou aktivít a diskusií. Veľmi sa mi páčil profesionálny prístup lektorky, ktorá nám ukázala svoje know-how, ako prostredníctvom praktických aktivít zlepšiť jazykové schopnosti a kompetencie žiakov pre ich bežný život a konverzáciu v anglickom jazyku. Z jej odporúčaní na knižné publikácie či webové stránky čerpám dodnes pri mojej príprave na vyučovanie. Počas kurzu som bližšie spoznala ďalších učiteľov z rôznych kútov sveta a som nesmierne rada, že sme zostali spolu v kontakte. ,“ skonštatovala Mgr. Anna Macková.

             

            „Cieľom tohto kurzu  All Aboard  the Primary Classroom  - Methodology for Primary Teachers bolo, aby učitelia zažili celú škálu zaujímavých aktivít spájajúcich metodológiu a učenia sa a teórií v základnej škole dnes. Prednášky boli praktické,  zamerané na multimédiá a technológie využiteľné vo  vyučovaní. Kurz nám pomohol zamyslieť sa nad našim prístupom k vyučovaniu dnešných žiakov“, vysvetlila Mgr. Danka Kubicová.

             

            Poďakovanie všetkých účastníkov zahraničných kurzov z našej školy patrí národnej agentúre, prostriedkom Európskej únie. Veríme, že svoje nadobudnuté vedomosti využijeme opäť vo vyučovacom procese.

             

             

             

             

             

             

      •  

         

         

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou Karola Rapoša, Pionierska 4, 977 01 Brezno
      • 048 611 70 13 - riaditeľka školy 048 611 70 14 - sekretariát 048 611 21 68 - školská jedáleň email školskej jedálne: jedalen.zsraposa@gmail.com 0911 867 020 - mobilný kontakt na školskú jedáleň 048 285 80 25 - materská škola, pracovisko Ul. Nálepkova 50 048 611 45 82 - materská škola, pracovisko Ul. Clementisa 3
      • Pionierska 4 977 01 Brezno Slovakia
      • 45016089
      • 2022436383
      • SK1056000000002036683009
      • SK4656000000002036681003
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje