• Erasmus+ KA2

• Žiaci benefitujú z inovatívneho Erasmus+ projektu Zelené srdcia (The Green Hearts)

ZŠ s MŠ Karola Rapoša v Brezne bola úspešná pri získaní financovania z programu Erasmus+ a je koordinátorom tohto dvojročného projektu. Aj napriek pandémií 12-15 roční žiaci spolupracujú s rovesníkmi z Čiech, Poľska, Chorvátska a Cypru. Od novembra sa plánované vzdelávacie aktivity realizujú virtuálnou formou a žiaci spolu komunikujú po anglicky v online priestore. Zážitkovou formou sa spolu učia o  recyklácií, obnoviteľných zdrojoch energie ako aj o zodpovednej spotrebe.

• ŽIACKE AKTIVITY ERASMUS+

• 22.2.2021

Tlačová správa

Žiaci májú za sebou už niekoľko zaujímavých aktivít v rámci projektu. V októbri pripravovali návrhy loga projektu  na hodine informatiky a  zabavili sa eko kvízom. V rámci tvorivých dielní „Erasmus days“ vyrábali dekorácie z prírodných materiálov a diskutovali o predchádzaní vzniku odpadov.  Tieto aktivity sa uskutočnili ešte v čase, keď na školách prebiehala prezenčná výučba na druhom stupni. Od novembra sa projektové aktivity presunuli do online priestoru. Žiaci všetkých partnerských škôl vypĺňali rovnaký spotrebiteľský dotazník. Jeho cieľom bolo zistiť aký je ich vzťah k recyklácii, do akej miery vo svojich rodinách triedia odpad a či si napríklad na nákup berú vlastnú tašku. Zorganizovali virtuálnu návštevu bezobalovej drogérie v Brezne a hľadali spôsoby ako nahradiť mikroténové vrecúška.

V pondelok 22.2. 2021 sa uskutočnilo 90 minútové slávnostné online stretnutie vyše 40 žiakov z partnerských škôl cez platformu Microsoft Teams. Každá škola si pripravila prezentáciu o svojej krajine, hlavnom a rodnom meste. Bola to výborná príležitosť vzájomne sa spoznať. Mladí ľudia mali viac ako inokedy predtým potrebu podeliť sa aj o novú skúsenosť z dištančného vzdelávania a lockdownu. Aj keď zatiaľ nemôžu vycestovať za svojimi rovesníkmi do zahraničia, sú radi, že si našli nových kamarátov. Na najbližšom spoločnom stretnutí sa naučia ako vyrábať látkové povoskované obaly , ktoré sú skvelou alternatívou jednorazovej plastovej fólie.

O Erasmus+

Erasmus+ je programom Európskej únie pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport s rozpočtom 14,7 miliárd EUR na obdobie rokov 2014 až 2020, ktorý pokračuje aj v nasledujúcom programovom období Erasmus+ 2021 - 2027. Na Slovensku je program administrovaný organizáciami SAAIC (v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy) a Iuventa (v oblasti mládeže a športu).

Projekt  The Green Hearts je financovaný v rámci Kľúčovej akcie 2, ktorá poskytuje školám možnosti spolupráce v rámci Európy.

Viac informácií o možnostiach finančnej podpory projektov nájdete na www.erasmusplus.sk .

• Privítali sme hostí z partnerských škôl z ČR, Chorvátska, Cypru a Poľska
          • 13.5.2022
            Tlačová správa

Medzinárodná spolupráca
            Školské výmenné partnerstvá

TV Hronka - reportáž

Projekt Zelené srdcia, ktorý je spolufinancovaný z programu EÚ Erasmus+, sa začal v septembri 2020 a jeho cieľom je rozvíjať environmentálnu gramotnosť žiakov prostredníctvom rôznych tém.

Projektové stretnutie v Brezne, ktoré sa konalo od 9.-13.mája 2022, bolo zamerané na zodpovednú spotrebu.

Žiaci sa veľa dozvedeli o vplyve textilnej výroby na životné prostredie, koľko vody a pesticídov sa používa pri pestovaní bavlny. Prišli na to, že lacné a nekvalitné oblečenie nemá dlhú životnosť a končí na skládkach. Diskutovali o tom, že prírodné zdroje nie sú nevyčerpateľné a treba ich rozumne využívať tak, aby z nich mal človek úžitok nielen dnes ale aj v budúcnosti.

Mladí hľadali spôsoby ako dať starým veciam druhú šancu. Aké dôležité je ich opravovať, vylepšovať, prerábať. Znova objavovali to, čo ich starí rodičia už dávno vedia: že staré veci sa vymieňajú, darujú, dedia, deravé ponožky sa štopkajú, aj keď v dnešnej konzumnej dobe sa to nenosí a obnosené veci sa často vyhadzujú.

V rámci tvorivých dielní dali žiaci starým stoličkám nový šat. Zdobili tašky vyrobené zo starých riflí.

Zorganizovali burzu nielen oblečenia ale aj spoločenských hier. Okrem prednášok a iných vyučovacích a vzdelávacích aktivít v škole navštívili Dobročský prales, kde sa zoznámili s jeho jedinečným

ekosystémom.

Pre školu, žiakov aj učiteľov je tento projekt obohacujúca skúsenosť. Žiaci si našli nových kamarátov, komunikovali s nimi po anglicky a mohli im ukázať svoju školu a rodné mesto. Zážitkovou formou sa učili o ochrane životného prostredia, o tom ako môžu prispieť k zmierneniu klimatických zmien.

Program Erasmus+ je výborná príležitosť pre rozvoj kvalitného vzdelávania. Obohacuje a rozširuje obzory, dáva možnosť na spoluprácu v oblasti inovácií a výmeny osvedčených postupov. Učí žiakov byť vnímavých k potrebám druhých.