• Klub v našej škole
          • Hokej v našej škole

• Športové triedy so zameraním aj na ľadový hokej otvorila naša škola v spolupráci s mestom Brezno a Hokejovým klubom Brezno po prvý krát v školskom roku 2018/19.

Športová príprava sa zabezpečuje formou vyučovacích hodín, na ktoré nadväzujú športové tréningy, sústredenia, účasť na pravidelných športových súťažiach organizovaných Slovenským zväzom ľadového hokeja (SZĽH) pre príslušné vekové kategórie a turnajov organizovaných na Slovensku a v zahraničí.

Základná škola Karola Rapoša v zmysle školského vzdelávacieho programu poskytuje v športových triedach väčší priestor na špeciálnu, ale i všeobecnú športovú prípravu v rozsahu 2 x 2 hodiny týždenne, ktorú vedú kvalifikovaní tréneri, ktorí sú zároveň učiteľmi na našej škole, čo zabezpečuje úzke prepojenie medzi vzdelávacou a športovou časťou rozvoja našich žiakov. Popri klasickej výučbe sa žiaci športových tried vzdelávajú aj v teórii športovej prípravy, terminológii v cudzích jazykoch, v problematike správnej životosprávy a tiež v rozvoji svojej osobnosti.

Žiaci športových tried reprezentujú našu školu okrem športových podujatí i v literárnych a vedomostných súťažiach a sú významnou súčasťou školských kultúrno-vzdelávacích programov.

• A čo hovoria o športovej triede naši absolventi, ktorí patria do mládežníckych výberov Slovenska?

„Od malička ma bavilo hrávať hokej. Keďže som mal možnosť prihlásiť sa do športovej triedy na ZŠ Karola Rapoša v Brezne, túto možnosť som využil. Spojil som šport so štúdiom. Mal som tak príležitosť športovať a hrať hokej nielen v popoludňajších hodinách ale aj počas dňa cez školu. Keďže som musel dochádzať, pomohlo mi to i v tom, že som niektoré dni mal odtrénované a poobede som sa mohol naplno venovať štúdiu, alebo iným záujmom. To, že žiaci v ŠT sa učia menej, je podľa mňa veľký mýtus. Naopak ja ako športovec, som sa musel snažiť viac a viac byť za knižkami, pretože učivo som musel dobehnúť, keďže sme mali o niečo viac športovej prípravy. Momentálne navštevujem OA v Brezne a neľutujem, že som sa rozhodol pre športovú triedu. Dalo mi to do života veľa, priateľov, zážitky..určite odporúčam.“ (Matej Giertl)

„Som rada, že som mohla byť súčasťou športovej triedy. Malo to veľa výhod oproti ostatným triedam. Mohli sme robiť šport, ktorý milujeme aj počas vyučovania. V našej triede to bola konkrétne gymnastika a ľadový hokej. Keď som zistila, že bude možnosť nastúpiť do športovej triedy, malo to pre mňa jeden háčik. Venovala som sa od malička hokeju ale aj gymnastike. Rozhodla som sa pre hokej a neľutujem. Dalo mi to už teraz do života veľa a verím, že ešte dá. Mala som možnosť vďaka hokejovému klubu a reprezentácii SR vidieť viaceré krajiny. Určite k tomu, kam som sa dostala, dopomohla aj športová trieda a rozhodnutie byť jej súčasťou. Športová trieda nám teda umožnila viac trénovať, samozrejme nie na úkor školy. Výhodou bolo aj to, že keď sme mali tréningy počas vyučovania, mohli sme mať poobede viac času na iné aktivity. Osobne si myslím, že sme vytvorili veľmi dobrý kolektív športovcov.“ (Laura Turňová)