• Informácie pre rodičov

        •  

          Vážení rodičia,

           
          ak máte pocit, že výsledky Vášho dieťaťa v škole nezodpovedajú vynaloženej námahe, ktorú spoločne venujete príprave na vyučovanie, ak máte pocit, že sa Vaše dieťa ťažko učí, rýchlo zabudne, má problém s gramatickými pravidlami alebo s písaním a čítaním... Ak máte pocit, že sa deje niečo nezvyčajné, je načase oslviť školského špeciálneho pedagóga a poradiť sa ako ďalej... Niekoľko tipov, ako pomôcť dieťaťu s učením:

           

           
          Na túto stránku budeme postupne pridávať užitočné informácie a materiály, ktoré môžete využiť pri práci s Vaším dieťaťom a uľahčiť mu učenie, či predchádzať rôznym poruchám učenia a tak mu v konečnom dôsledku uľahčiť celý jeho život. 
           

           

          Aby nemalo vaše dieťa v škole problémy...

          Milí rodičia, ak chcete predchádzať problémom vášho dieťaťa v škole – čo sa týka učenia - čítania, písania, počítania, pozornosti, pamäte ale aj správania – venujte sa mu každý deň!

          Rozprávajte sa s vaším dieťaťom, počúvajte ho, a nezabúdajte aj na riadené aktivity, ktorými mu hravou formou pomôžete rozvinúť schopnosti potrebné nielen pre školu, ale aj pre život.

          V školách sledujeme nárast žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Či už je to dyslexia (porucha čítania), dysgrafia (porucha písania), poruchy aktivity a pozornosti, alebo dokonca mentálne postihnutie. Aby sme predchádzali týmto poruchám, je nevyhnutné aby ste sa Vy, rodičia svojim deťom venovali. Je potrebné aby deti trávili voľný čas zmysluplne.

          Existuje množstvo jednoduchých aktivít, ktoré rozvíjajú u detí schopnosti, ktoré sú nevyhnutné pre osvojenie si čítania, písania či počítania. Skôr, ako si pozriete ktoré aktivity to sú, prečítajte si, čo všetko musí dieťa zvládnuť pri písaní diktátov. Ktoré všetky funkcie či schopnosti sa na písaní diktátu podieľajú. 

           

          Čo všetko musí dieťa zvládnuť pri písaní diktátu?

          http://www.predys.szm.com/aby_nebolelo.htm

          Čo všetko musí detský mozog zvládnuť pri písaní diktátu? Alebo ktoré čiastkové funkcie sa podieľajú na písaní diktátov?

          Aby nadiktované slová boli správne napísané, musí žiakovi v hlave prebehnúť mnoho rôznych čiastkových myšlienkových procesov:

          1. Musí počúvať svoju učiteľku a nesmie sa nechať rozptýliť inými zvukmi, ktoré doliehajú k jeho uchu. Musí zo všetkých zvukov, ktoré na neho doliehajú, vydeliť hlas učiteľky a na ten sa sústrediť - sluchová percepcia (figúra – pozadie). 

          2. Potom musí vetu, ktorú učiteľka vyslovila, krátko podržať vo svojej pamäti - sluchová pamäť. 

          3. Nato musí slovo rozdeliť na jednotlivé hlásky – sluchová analýza.

          4. Ďalej musí tieto hlásky odlíšiť od podobne znejúcich hlások, dlhé a krátke samohlásky – sluchová diferenciácia. 

          5. Musí v pamäti vyhľadať správne tvary písmen k príslušným hláskam - ako počuté hlásky vyzerajú, keď sú napísané – zraková pamäť.

          6Musí dať pozor, aby nezamenil medzi sebou podobné tvary písmen – zraková diferenciácia. 

          7Potom musí počuté hlásky spojiť s videnými písmenami - schopnosť intermodality. 

          8. Pokiaľ sa mu toto podarí, musí ovládať svoju ruku a svoje prsty, aby vykonali pohyby pri písaní – grafomotorika.

          9. Potom musí spojiť obraz písmen so svojimi pohybmi pri písaní - vizuomotorická koordinácia. 

          10. Okrem toho musí dať pozor na to, aby umiestnil písmená na papieri na správne miesto a v správnej polohe – priestorová orientácia.

          11. Zatiaľ čo všetky jednotlivé funkcie prebiehajú, nesmie poprehadzovať poradie hlások – serialita (postupnosť). 

          12. A až vtedy, keď sa mu podarí vykonať všetky tieto jednotlivé funkcie, bude to, čo je diktované, zachytené správne na papieri. Pri tom všetkom ale musí ešte myslieť na gramatické pravidlá a ich správnu aplikáciu.

           

          Zmysluplné trávenie voľného času ako prevencia porúch učenia

          Teraz, keď už viete, čo všetko je potrebné zvládnuť pre písanie (nie len) diktátov, môžete si prečítať akými aktivitami a hrami podporíte rozvoj týchto funkcií u vašich detí. Keď správne rozviniete u detí tieto schopnosti, eliminujete tým problémy pri učení.

          Moderná doba nám priniesla tablety, mobily a počítače. Do určitej miery sú pre naše deti prospešné, pretože (vhodne zvolenými hrami a aplikáciami) rozvíjajú u detí vizuomotoriku, pozornosť, logické myslenie, zrakové vnímanie a pod. Ale na druhej strane nerozvíjajú jemnú motoriku, pohyb, sociálne zručnosti a komunikáciu. Takže tablety, mobily a počítače ÁNO, ale s mierou. Viac si môžete prečítať na: http://www.lupa.cz/clanky/tablety-pry-poskozuji-motoricke-schopnosti-deti-strasak-nebo-realita/, 

             

          Nezabúdajte na klasické didaktické hry, ktoré vedú deti k prirodzenej aktivite a rozvíjajú u nich základné schopnosti - predpoklady pre osvojenie čítania, písania a počítania. Sú to častokrát spoločenské hry, ktoré rozvíjajú komunikáciu, spoluprácu a rešpektovanie pravidiel. Predchádzajú nielen poruchám učenia, ale aj poruchám správania.

          Patria sem hry:

          • domino – rozvíja predstavivosť, logické myslenie, matematické predstavy
          • mikádo – rozvíja jemnú motoriku, vizuomotoriku, pozornosť a trpezlivosť         
          • pexeso – výborná hra na rozvoj pozornosti, pamäte, predstavivosti a v neposlednom rade slovnej zásoby
          • kocky – rôzne hry s kockami rozvíjajú logické myslenie, matematické predstavy
          • stolné hry s pravidlami (šach, človeče nehnevaj sa, dáma, mlyn...) – rozvíjajú logické myslenie, matematické predstavy, ale aj rešpektovanie pravidiel a autority, čím predchádzajú aj poruchám správania          
          • meno, mesto, zviera, vec – rozvíja slovnú zásobu, tvorivé myslenie, fonologické uvedomovanie, jemnú motoriku
          • príbeh podľa obrázku – rozvoj slovnej zásoby, vyjadrovacích schopností (dieťaťu ukážeme obrázok a jeho úlohou je vymyslieť podľa neho príbeh)
          • puzzle, stavanie kociek  - logické myslenie (syntéza), jemná motorika, predstavivosť

           

                  

           

          Krátke hry na cesty:

          • slovná reťaz (pes-slon-nos-sova-auto...) – rozvíja slovnú zásobu, tvorivé myslenie, fonologické uvedomovanie (hovoríme slová vždy podľa posledného písmena v slove)
          • tvorenie príbehu – rozvíja slovnú zásobu a vyjadrovacie schopnosti (každý povie jednu vetu, ktorá nadväzuje na predošlú a tým vytvárame príbeh, ďalší variant - zadáme 5 slov, na ktoré má dieťa vymyslieť príbeh)
          • číselná reťaz – rozvíja matematické a logické myslenie (hovoríme rad čísel, ktorý sa má opakovať..., hovoríme násobky čísel..., hovoríme rad čísel ale na určené číslo vždy tleskneme...)
          • rad čísel – rozvíja pamäť a pozornosť (poveme dieťaťu rad čísel a dieťa ho má zopakovať)
          • grometrické tvary – rozvoj pozornosti, zrakovej percepcie, matematických predstáv (dieťa má za úlohu vyhľadať v okolí predmety v tvare štvorca, kruhu, trojuholníka...)
          • hra na robota (hláskovanie, slabikovanie) – rozvíja sluchovú analýzu, syntézu, fonologické uvedomovanie
          • čo vidím?  – hry rozvíjajúce priestorovú orientáciu ( čo vidím vpravo dole? čo je za nami? čo je pod stolom? kde je pes? kde stojí pani v zelených šatách? čo vidíš naľavo od cesty?....)
          • menujeme dni v týždni – rozvíja serialitu – vnímanie postupnosti (Menujeme deň v týždni, napríklad piatok, dieťa má povedať ktorý deň je pred piatkom a ktorý deň nasleduje, podobne sa môžeme pýtať aj na postavenie mesiacov v roku.)

           

          Stránky, ktoré Vás môžu inšpirovať:

          http://www.msmazornik.estranky.sk/clanky/pedagogicke-poradenstvo-pre-rodicov/hry-a-cvicenia-aj-na-doma.html

          http://www.montessori-doma.sk/zmysly/z_hmat.php

          http://www.montessoridoma.cz/?cat=14

          http://www.skolskyportal.sk/clanky/hry-na-rozvoj-sluchoveho-vnimania​

          http://www.zsibrezolupy.biznisweb.sk/cvicenia/zrakove-vnimanie/

          http://www.american-dyslexia-association.com/Free/Worksheets.php

           

           

           

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou Karola Rapoša, Pionierska 4, 977 01 Brezno
      • 048 611 70 13 - riaditeľka školy 048 611 70 14 - sekretariát 048 611 21 68 - školská jedáleň email školskej jedálne: jedalen.zsraposa@gmail.com 0911 867 020 - mobilný kontakt na školskú jedáleň 048 285 80 25 - materská škola, pracovisko Ul. Nálepkova 50 048 611 45 82 - materská škola, pracovisko Ul. Clementisa 3
      • Pionierska 4 977 01 Brezno Slovakia
      • 45016089
      • 2022436383
      • SK1056000000002036683009
      • SK4656000000002036681003
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje