Informácie o MŠ
Materská škola ponúka celodennú výchovu a vzdelávanie deťom spravidla od 3 do 6 rokov. Výchovno – vzdelávací proces prebieha v slovenskom jazyku vo všetkých triedach materskej školy. Snažíme sa byť školou, ktorá reaguje na potreby detí a ich rodičov. Pre zdravý vývin sa potrebuje dieťa cítiť bezpečne a disponovať s pocitom, že učiteľovi na ňom záleží. Vytvárame deťom pozitívnu klímu v triede aj na základe využívania prvkov zprosociálneho projektu Srdce na dlani.
Materská škola je rozdelená na dve šesťtriedne elokované pracoviská. Na každom pracovisku sú štyri triedy s deťmi spravidla rovnakého veku. Ďalšie dve triedy na každom elokovanom pracovisku sú heterogénne. Sú tu zaradené deti od 2 do 7 rokov.
Materská škola spolupracuje s externými detskými odborníkmi a to s klinickým logopédom, pediatrom a Centrom pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie (ďalej CPPPaP).Pre deti sú v rámci výchovno – vzdelávacieho procesu pripravované výlety, exkurzie, návštevy divadiel, školička korčuľovania, lyžiarsky kurz a predplavecká príprava. Krúžkové aktivity sa organizujú podľa dopytu rodičov.
Prostredníctvom školského vzdelávacieho programu rešpektujeme rodinu dieťaťa, vývinové zvláštnosti a osobitosti dieťaťa predškolského veku, možnosti, predpoklady, schopnosti, zručnosti a vedomosti detí, individuálne potreby, schopnosti, záujmy a postoje jednotlivcov, ich prirodzenú aktivitu a radosť z experimentovania. Zohľadňujeme špecifiká predškolskej výchovy a vzdelávania, vzájomnú integráciu a prepojenie tematických okruhov a vzdelávacích oblastí rozvoja osobnosti dieťaťa, činnostný a hrový charakter pedagogického procesu vykonávaného prostredníctvom hier a činností blízkych deťom.
Pedagóg pri svojej práci využíva situačné rozhodovanie, čím pohotovo reaguje na potreby a záujmy detí, ich rozdielnu úroveň a vyspelosť. Pri svojej práci uplatňuje pedagogické zásady cieľavedomosti, názornosti, primeranosti a aktivity. Umožňuje dieťaťu čo najviac slobodného prejavu v hrách, pohybových aktivitách, komunikácii, výtvarnom, hudobnom a dramatickom prejave.
Časové trvanie vzdelávacích aktivít rešpektuje individuálne vekové a vývinové osobitosti dieťaťa jeho vyspelosť a zásady psychohygieny. Pedagóg je v roli facilitátora - riadi pedagogický proces prostredníctvom vzájomne súvisiacich výchovno-vzdelávacích aktivít v skupine, frontálne s celou triedou, alebo individuálne, využíva situačné rozhodovanie pre spontánnu činnosť, priamo riadené aktivity, alebo nepriamo riadené aktivity, hry a hrové činnosti.
Učiteľka využíva vo výchove a vzdelávaní také metódy , ktoré majú zakomponovaný podiel aktivizácie detí, metódy heuristické, metódy rozvíjajúce tvorivosť, problémové a interaktívne metódy.
VVČ v MŠ realizujeme formou hier. Uplatňujeme integráciu vzdelávacích oblastí, nevytvárame izolované vzdelávacie aktivity a neuplatňujeme školský spôsob vyučovania.
Vo VVČ podporujeme aktivity detí ich sebarealizáciu a sebaprezentáciu s cieľom zlepšiť ich hodnotiace a sebahodnotiace schopností vo vzťahu k ich vlastnému pokroku. Rozvíjame kritické a tvorivé myslenie detí s rešpektovaním vývinových špecifík detí predškolského veku.
Materská škola na oboch elokovaných pracoviskách má vypracované projekty: Lego – Dacta, Krok za krokom, Farebný týždeň zdravia, Aktívni škôlkári, Medvedík Nivea, Srdce na dlani. Vo svojom školskom vzdelávacom programe realizujeme programy podpory zdravia a výchovy k zdraviu a zdravému životnému štýlu. Z našich doterajších skúseností a potrieb dieťaťa sme výchovno – vzdelávaciu činnosť zamerali aj na rozvíjanie všeobecnej pohybovej prípravy. K tejto činnosti máme vytvorené vhodné podmienky, keďže na každom elokovanom pracovisku máme zrekonštruovanú telocvičňu. Máme vhodne vytvorené aj materiálne podmienky- množstvo telocvičného náradia a náčinia.
V profilácii materskej školy podporujeme rozvoj digitálnej gramotnosti detí. V každej z dvanástich tried je k dispozícii interaktívna tabuľa a programovateľné digitálne hračky. Efektívnym využívaním financií je našim cieľom v budúcnosti podmienky vylepšovať.
Škola disponuje v súlade s § 21 zákona 414 z 20. októbra 2021, ktorým sa mení a dopĺňa zákon 138/2019 o pedagogických a odborných zamestnancoch školským podporným tímom, ktorý je zložený z 1 sociálneho pedagóga, 1 špeciálneho pedagóga a 2 pedagogických asistentov. Členovia inkluzívneho tímu úzko spolupracujú s triednymi učiteľkami, pedagógmi, rodičmi, odbornými zamestnancami, ako aj externými členmi poradenského zariadenia CPPPaP a CŠPP. Školský podporný tím sa zúčastňuje pri tvorbe inkluzívnej klímy a kultúry v materskej škole. Hlavným cieľom je vytvorenie vhodných podmienok pre vzdelávanie, zvýšiť inkluzívnosť, rovnaký prístup ku vzdelávaniu a zlepšenie výsledkov vo vzdelávaní všetkých detí, vrátane detí so ŠVVP. Tento cieľ je napĺňaný prostredníctvom členov inkluzívneho tímu, ktorí sú podporou deťom individuálne začlenených v bežných triedach, aby sa stali súčasťou školského prostredia.
V spolupráci s učiteľmi sa venujú:
- tvorbe individuálnych vzdelávacích programov
- navrhovaniu vhodného prístupu vo výchove a vzdelávaní, vhodných výchovno-vzdelávacích metód a foriem, úprav školského prostredia
- poskytovaniu konzultácií, metodického vedenia a odbornej literatúry pedagogickým zamestnancom
V spolupráci s rodičmi sa venujú:
- poskytovaniu individuálnych konzultácií, informácií a individuálneho poradenstva
Inkluzívny tím je v našej materskej škole s podporou projektu „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II“.
Prostredníctvom inklúzie sa zabezpečuje zvyšovanie kvality niekoľkoročného procesu, ktorý má pozitívny prínos pre deti celej materskej školy, čo je viditeľné pri socializácii, spokojnosti rodičov a učiteľov. Deti sú tolerantnejšie, ochotnejšie pomôcť, empatickejšieŠkolský vzdelávací program
Školský poriadok
Kliknite na nasledujúci link :
Skolsky_poriadok_MS_2022_-2023.pdf
Prihláška do materskej školy
Kliknite na nasledujúci link :