• Sociálny pedagóg v základnej škole

• Sociálny pedagóg v našej škole

Vykonáva odborné činnosti v rámci prevencie, intervencie pre deti a žiakov: ohrozených sociálno - patologickými javmi, zo sociálnne znevýhodneného prostredia.

Zabezpečuje pre žiakov, učiteľov a rodičov sociálny servis, poskytuje poradenstvo.

Plní úlohy sociálnej diagnostiky prostredia a vzťahov.

Realizuje prevenciu sociálno - patologických javov a reedukáciu nevhodného správania.

Spolupracuje s pedagógmi (učiteľmi, asistentami) odbornými zamestnancami, s vedením školy, so zákonnými zástupcami žiakov, s miestnymi výchovno - vzdelávacími inštitúciami, a poradenskými zariadeniami (CPPPaP, CŠPP) a iými odborníkmi                v rámci prevencie (Policajný zbor SR, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, Sociálna kuratela a i.)

Rieši problémové správanie žiakov, sociálne problémy žiakov, poruchy v správaní.

Mapuje výskyt sociálno - patologických javov v škole (šikanovanie, fajčenie, užívanie alkoholu, závislosti, patologické správanie, ubližovanie druhým alebo sebe...).

Podpora a pomoc

pre žiakov

Podporuje osobnostný a sociálny rozvojh žiakov.

Poskytuje konzultácie a poradenstvo:

• v náročných životných situáciách,
          • žiakom z dysfunkčných rodín,
          • žiakom z detských domovov,
          • žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia,
          • pri riešení osobných problémov,
          • pri riešení problémov so vzťahmi,
          • pri hľadaní svojich silných stránok

Realizuje osvetovú a výchovnú činnosť pre žiakov, s dôrazom na podporu zdravia a životného štýlu.

Podpora a pomoc

pre zákonných zástupcov žiakov

Poskytuje sociálno - pedagogické poradenstvo v oblasti:

• nevhodného správania,
          • nežiadúcich prejavov
          • sociálno-patologických javov

Sprostredkuje prepojenie školy a odborných zariadení -  poradenského zariadenia, inštitúcií, ktoré sa zaoberajú starostlivosťou o deti a rodinu.

Spolupracuje s odborníkmi - psychológmi, špeciálnymi pedagógmi, sociálnymi pracovníkmi a políciou.

Pomáha pri predchádzaní a eliminácii sociálno - patologických javov u detí, organizovaním besied, prednášok, metodických materiálov pre rodičov.

Podpora a spolupráca

pre pedagogických zamestnancov

Spolupráca pri tvorbe individuálneho vzdelávacieho programu pre žiakov so špeciálnymi výchovno - vzdelávacími potrebami, pri preberaní vhodného prístupu k integrovaným žiakom.

Spolupráca pri zabezpečovaní prevencie sociálno-patologických javov formou prednášok, besied, seminírov pre žiakov, pedagógov, inkluzívny tím, ale aj pre zákonných zástupcov žiakov.

Podieľa sa na vytváraní lepšej atmosféry a klímy v triede.

Podieľa sa na vypracovaní akčných plánov a inkluzívnom vzdelávaní.

Realizuje prieskumy školského prostredia, mapuje vzťahy v triede, sociálnu klímu a sociálno-patologické javy.

Kde nájdete sociálneho pedagóga v našej škole?

PaedDr. Miroslava Medveďová, Mgr. Katarína Gašparíková - kabinet odborných zamestnancov na prízemí