• Tvorili sme „Zimnú rozprávku“

• naša dvojtýždňová tvorivá práca

Známy profesor Mirón Zelina, psychológ, pedagóg, autor koncepcie humanisticko-tvorivej
            výchovy o tvorivosti napísal: „Tvorivosť je proces napĺňania zmyslu života, je základom, aby
            sme boli ľudskejší, má moc uzdravovať emocionálne zranenia, dieťaťu dáva priestor, aby
            rozprestrelo svoje mladé krídla a vyskúšalo svoju schopnosť uchopiť svet originálne a vštepiť
            mu nové hodnoty. Prosím, umožnite deťom tvoriť!“
            A my sme teda tvorili. Tentokrát „Zimnú rozprávku“, ktorá bola žánrovo i tematicky
            vymedzená organizátorom celoslovenskej súťaže, na ktorú najzaujímavejšie práce pošleme.
            Vyše 50 žiackych prác žiakov 2. stupňa našej základnej školy uzrelo svetlo sveta
            v originálnych spracovaniach tém o zvieratkách, imaginárnych fantastických príbehoch,
            strašidelných bojoch dobra so zlom i v realistických rozprávkach dnešného časopriestoru. My,
            pedagógovia sa veľmi tešíme z tvorivosti našich žiakov. A vy, rodičia, môžete byť na svoje
            tvorivé deti právom hrdí!

• DIGITÁLNY DETOX - NEPOUŽÍVANIE MOBILNÝCH TELEFÓNOV V ŠKOLE

• ZAVEDENIE TRIEDNYCH TREZOROV NA 2.STUPNI ZŠ

Už niekoľko rokov platí v škole zákaz používania mobilných telefónov počas vyučovacích hodín aj prestávok. Napriek tomu žiaci 2.stupňa tento zákaz nedodržiavali a niektorými pedagógmi bol prehliadaný.

Všetci žiaci boli vždy na začiatku školského roka upozornení, že po príchode do školy si majú telefón vypnúť a vložiť do svojej skrinky, ktorú si zamknú. V škole narastali problémy so sústredením žiakov, preťažovaním wifi siete, žiaci strácali mobilné telefóny, pozerali nevhodné stránky, mobil už bol použitý aj na kyberšikanu, žiaci fotili spolužiakov a pedagógov a zverejňovali na internete... Dokonca žiačke mobil zazvonil aj na Testovaní 9 a škola mala porušenie zákona a uložené opatrenia od štátnej školskej inšpekcie. Toto ignorovanie zo strany žiakov nás viedlo k tomu rozhodnutiu, že ak si žiak mobil do školy donesie, musí si ho pred vyučovaním uložiť vypnutý v triednom trezore. Výnimkou na používanie budú vyučovacie hodiny, keď pedagóg bude mať pripravenú edukačnú aktivitu, kde na zapojenie žiaka bude tento potrebovať mobil.

Žiaci si NEMUSIA mobilné telefóny nosiť do školy. Ak si ich donesú, MUSIA rešpektovať pravidlá školy, ktoré sú zakotvené v školskom poriadku.

Škola investovala nemalé prostriedky do moderných triednych trezorov, aby zabezpečila majetok žiaka, ktorý NEPATRÍ do školy a napriek tomu si ho žiak prinesie.

Žiak si ráno uloží VYPNUTÝ mobil do svojho trezoru v triede. Triedny učiteľ po ukončení vyučovania mu mobil vydá. V prípade, že RODIČ bude MUSIEŤ kontaktovať žiaka, môže to urobiť prostredníctvom triednej učiteľky (učiteľa) alebo kancelárie školy.

Tento krok nás chráni nielen pred neustále sa opakovanými stratami alebo krádežami mobilov, ale chráni aj zdravie žiakov a zvyšuje ich pozornosť na vyučovaní. Odborníci zistili, že aby sa sústredenie dieťaťa navrátilo po používaní mobilu, je potrebných 20 minút, čo je takmer polovica vyučovacej hodiny.

Veríme, že rodičia tento krok školy ocenia.

Rada rodičov už ponúkla škole zakúpenie hracích stolov na chodby a obohatenie oddychových kútikov o hracie prvky a knižné tituly, aby žiaci tento "voľný" čas vedeli využiť.

Pozrite si foto, ako vyzerá triedny trezor, kde si žiaci môžu uložiť aj peniaze, kľúče alebo iné cennosti a ako si žiaci mobily odkladajú.