- Čitateľská a jazyková gramotnosť - naša brána do Európy
- Charakteristika projektu
- Aktivity projektu
- Čítanie a dramatika
- Tvorivé čítanie
- Svet okolo nás
- Zábavné čítanie
- Čítanie o Horehroní
- Čítanie s porozumením
- Prírodovedné čítanie
- Putovanie históriou
- Cestovanie s knihou
- Vlastivedné čítanie
- CLIL v 1. a 2. ročníku ZŠ
- IKT v anglickom jazyku
- Vzdelávanie pedagogických zamestnancov
- Jazyková, historicko-geografická exkurzia v UK
Cestovanie s knihou
Učebný predmet Cestovanie s knihou je nový vyučovací predmet, rozvíja u žiakov poznanie jedinečnosti planéty Zem. Od toho sa odvíja obsah predmetu. Žiaci pochopia význam poznania zákonitostí Zeme. Uvedomia si, že dokonalé pochopenie princípov existencie Zeme im pomôže ju využívať a chrániť. Kompetencie, ktoré žiaci prehlbujú štúdiom geografie, im umožňujú spoznávať krajinu, zákonitosti jej usporiadania, možnosti optimálneho využitia a ochrany krajiny človekom.
Hlavným cieľom tohto predmetu je však rozvoj čitateľskej gramotnosti prostredníctvom práce s geografickým textom, jeho analýza, schopnosť so získanými informáciami ďalej pracovať. Takto chápanou čitateľskou gramotnosťou rozvíjame základnú kompetenciu, bez ktorej nemožno dosahovať ďalšie kompetencie. Je súčasťou funkčnej gramotnosti človeka. Podstatné je porozumenie a používanie písaných textov. S touto kompetenciou veľmi úzko súvisia ďalšie kľúčové kompetencie najmä komunikačná a kompetencia učiť sa učiť sa.
Obsah Predmetu Cestovanie s knihou sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich z aktivít človeka a ich dopadu na prírodné prostredie i na spoločnosť, žiaci získajú aj skúsenosti ako reagovať na zmeny v priestore, pochopiť ich a v budúcnosti riešiť.
Prostredníctvom rôznorodých textov spoznajú aj kultúru slova rozličných hodnôt, čo dáva čítaniu ďalší rozmer – odlišuje čitateľskú gramotnosť od osvojovania si techniky čítania.
Pridanou hodnotou nového predmetu cestovanie s knihou bude práca so získanými informáciami prostredníctvom IKT, rozvoj kritického myslenia, vytváranie vlastných postojov a názorov žiaka k jednotlivým geografickým javom a faktom. Predmet bude rozvíjať aj ďalšie tvorivé spôsoby uvažovania, ako je argumentácia vlastných názorov, diskusia, debata, aktívne počúvanie a rozvoj ďalších komunikačných techník. Naučí tiež žiakov ako sa efektívne učiť, pokračovať a zotrvať v učení sa, reálne si stanoviť potreby a ciele ďalšieho vzdelávania sa.
Základnou geografickou kompetenciou je vedieť pracovať s mapou, čítať ju, analyzovať obsah mapy a interpretovať ho, orientovať sa podľa mapy, vedieť zhotoviť jednoduchý náčrt okolia. Túto základnú kompetenciu podporujú i záujmy žiakov, nielen o svoje okolie, ich možnosť cestovať, pracovať s internetom a i.
Spoznávanie Zeme je základnou podmienkou jej ochrany. Každé miesto na Zemi je iné, líši sa podnebím, rastlinstvom, živočíšstvom, obyvateľmi a ich výtvormi. Obyvateľstvo v rôznych častiach sveta sa líši nielen jazykom, ale aj svojou kultúrou či spôsobom života. Poznanie týchto charakteristík a ich pochopenie vedie k porozumeniu predovšetkým vzájomných väzieb v krajine. Posúdiť postavenie Slovenska v porovnaní s ostatnými štátmi, ako ďalej zmeniť súčasný stav a pričiniť sa o rozvoj Slovenska a jeho regiónov, tiež patria do geografického poznávania. Námety, čo môže každý žiak urobiť pre svoje mesto, svoj región, sú súčasťou praktického geografického výstupu potrebného pre bežný život.
Učebné osnovy predmetu, ktoré v rámci projektu OPV vytvorila a overuje Mgr. Silvia Kánová, nájdete tu: Cestovanie_s_knihou.pdf