- Čitateľská a jazyková gramotnosť - naša brána do Európy
- Charakteristika projektu
- Aktivity projektu
- Čítanie a dramatika
- Tvorivé čítanie
- Svet okolo nás
- Zábavné čítanie
- Čítanie o Horehroní
- Čítanie s porozumením
- Prírodovedné čítanie
- Putovanie históriou
- Cestovanie s knihou
- Vlastivedné čítanie
- CLIL v 1. a 2. ročníku ZŠ
- IKT v anglickom jazyku
- Vzdelávanie pedagogických zamestnancov
- Jazyková, historicko-geografická exkurzia v UK
Čítanie a dramatika
Po celý ľudský život je čítanie základným prostriedkom na získavanie informácií. Čítanie umožňuje získavať vedomosti a premýšľať o obsahu a rozumieť mu. Nové poznatky človek získava predovšetkým prostredníctvom textu. Dieťa, ktoré vie čítať s porozumením, má otvorenú cestu do sveta. Informácie, ktoré dieťa získa z textu, ho nabádajú k premýšľaniu, ovplyvňujú jeho postoje, prípadne menia jeho náhľad na chápanie sveta. Ak dieťa rozumie obsahu textu, vie vyňať podstatné informácie, ľahšie pochopí zadania úloh, prírodovedu, vlastivedu a slovné úlohy z matematiky. Učiteľ musí voliť také metódy vyučovania čítania, aby dosiahol tento cieľ, aby žiak hľadal súvislosti, ktoré z textu vyplývajú.
Literatúra oslovuje vnútro žiaka, prispieva k rozvoju jeho emočného sveta, ovplyvňuje jeho morálne a estetické cítenie. Predmet čítanie a dramatika je zameraný na rozvoj čitateľskej gramotnosti prostredníctvom prvkov dramatiky. Využíva predovšetkým dramatickú improvizáciu, ktorá je založená na ľudskej schopnosti konať v improvizovaných situáciách, ako keby boli skutočné. Deti v dramatických hrách zažijú situácie, s ktorými sa v živote môžu skutočne stretnúť. Môžu hrať niekoho iného a pozerať sa jeho očami, a tak pochopiť mnoho ľudských citov, myšlienok a názorov. Učia sa orientovať v medziľudských vzťahoch a zodpovedne rozhodovať. Predmet čítanie a dramatika pomáha utvárať vnútorne bohatú osobnosť, ktorá si uvedomuje svoje hodnoty a je schopná spolupracovať s ostatnými.
Učebné osnovy novo-zavedeného predmetu vytvorené p. Mgr. Hrivnákovou, jedinečné na Slovensku nájdete tu: Citanie_a_dramatika.pdf