- Čitateľská a jazyková gramotnosť - naša brána do Európy
- Charakteristika projektu
- Aktivity projektu
- Čítanie a dramatika
- Tvorivé čítanie
- Svet okolo nás
- Zábavné čítanie
- Čítanie o Horehroní
- Čítanie s porozumením
- Prírodovedné čítanie
- Putovanie históriou
- Cestovanie s knihou
- Vlastivedné čítanie
- CLIL v 1. a 2. ročníku ZŠ
- IKT v anglickom jazyku
- Vzdelávanie pedagogických zamestnancov
- Jazyková, historicko-geografická exkurzia v UK
Čítanie s porozumením
Rozvíjanie čitateľskej gramotnosti možno považovať za najpodstatnejšiu súčasť moderného vzdelávania. Je jednou z najdôležitejších kompetencii jedinca, budúceho študenta, zamestnanca. Pre žiakov je dôležitým predpokladom rozvíjania vedomostí a potenciálu, ktorý im umožní aktívne sa zapojiť do života v spoločnosti. V súvislosti s neustále narastajúcou informačnou explóziou je dôležité dokázať informácie nielen vyhľadávať, ale i triediť, spájať, porovnávať a zároveň pretvárať do inej podoby. Hlavnou úlohou je teda rozvinúť schopnosť žiakov stať sa vnímavými a premýšľajúcimi čitateľmi, motivovať ich pre celoživotné vzdelávanie.
Predmet Čítanie s porozumením je súčasťou vzdelávacej oblasti Jazyk a komunikácia a bezprostredne nadväzuje na predmet Slovenský jazyk a literatúra. Koncepcia predmetu Čítanie s porozumením vytvára priestor na tvorivú prácu s textom, ktorá vyžaduje aktivizáciu myslenia žiakov. Osvojujú si čitateľské zručnosti, učia sa AKO čítať, aby vedomosti a informácie, ktoré im čítanie prináša, vedeli zužitkovať. Spoznávajú vlastné poznávanie, čítajú strategicky, čo využívajú nielen v procese získavania informácií, ale aj v procese interpretácie a hodnotenia obsahu a formy textov. Konštruujú a rozlišujú významy a uvažujú o tom, čo čítajú v širokom repertoári umeleckých a vecných, súvislých i nesúvislých textov, v spojitosti s množstvom situácií v škole, ale i v rozličných životných situáciách. Učia sa čítaný text prepájať so svojimi doterajšími vedomosťami a životnými skúsenosťami, vyjadrovať vlastné názory na prečítané, argumentovať svoje tvrdenia, diskutovať a aktívne počúvať. Pri riešení úloh a práci na projektoch sa u žiakov rozvíja samostatnosť, tvorivosť, schopnosť komunikovať, spolupracovať a prezentovať svoju prácu s použitím informačných a komunikačných technológií. Žiaci sa zároveň oboznamujú so systémom jazyka, s literárnymi pojmami a s tvorbou slovenských i svetových autorov.
Jedným z cieľov predmetu je získať záujem žiakov o čítanie, naučiť ich čítať pre radosť, pestovať pozitívny vzťah ku knihe, spoznávať hodnoty, chápať písané a hovorené slovo ako prostriedok a nástroj ľudskej kultúry.
Predmet Čítanie s porozumením dopĺňa celé základné vzdelávanie o dôležitú zložku nevyhnutnú pre uplatnenie človeka v živote a v spoločnosti. Vytvára a rozvíja čitateľské kompetencie potrebné pre praktický život. Zameriava sa na rozvoj citovej, hodnotovej, mravnej sféry, rozvoj komunikačných, kognitívnych, tvorivých schopností i schopností efektívne sa učiť. Proces rozvíjania čitateľskej a jazykovej gramotnosti zefektívňuje rôznymi podpornými metódami a formami vyučovania.
Učebné osnovy novozavedeného predmetu vytvorila a overuje Mgr. Eva Kovalčíková: Citanie_s_porozumenim.pdf