- Čitateľská a jazyková gramotnosť - naša brána do Európy
- Charakteristika projektu
- Aktivity projektu
- Čítanie a dramatika
- Tvorivé čítanie
- Svet okolo nás
- Zábavné čítanie
- Čítanie o Horehroní
- Čítanie s porozumením
- Prírodovedné čítanie
- Putovanie históriou
- Cestovanie s knihou
- Vlastivedné čítanie
- CLIL v 1. a 2. ročníku ZŠ
- IKT v anglickom jazyku
- Vzdelávanie pedagogických zamestnancov
- Jazyková, historicko-geografická exkurzia v UK
Charakteristika projektu
Strategický cieľ projektu: Inovovať vzdelávanie pomocou nových metód, foriem a didaktických prostriedkov zameraných na čitateľskú, digitálnu gramotnosť žiakov a jazykové vzdelávanie.
Zavádzaním inovácií do vzdelávania či už vo forme nových foriem výučby, využívaním IKT alebo vhodných didaktických pomôcok sa zákonite zvyšuje kvalita vzdelania žiakov. Tým sa perspektívne zvyšuje schopnosť týchto detí obstáť raz na trhu v práce v prostredí znalostnej ekonomiky. Dlhodobá udržateľnosť výsledkov a prínosov projektu sa opiera aj o osvojenie si nových zručností zo strany učiteľov, čím sa zabezpečí ich trvalé prenášanie na žiakov.
Špecifické ciele:
Realizácia všetkých špecifických cieľov projektu vedie k inovovaniu a implementácii modernizačných zmien do školského vzdelávacieho programu (ŠKVP) a k rozvoju čitateľskej a digitálnej gramotnosti žiakov.
- Analýza je potrebná na zistenie aktuálneho stavu, na základe čoho je možné stanoviť ďalšie systémové kroky smerujúce k modernizácii školy a zlepšení čitateľských a digitálnych zručností cieľových skupín.
- Modernizácia vzdelávacieho procesu vyžaduje v prvom rade pripravených učiteľov. Samotné učebné pomôcky neznamenajú ešte modernizáciu vzdelávania. K tomu nevyhnutne patrí učiteľ s kompetenciami k tvorbe moderných didaktických materiálov, využívaní moderných metód a foriem práce, učebných stratégií, využívaní digitálnych technológií vo vzdelávaní. Učiteľ musí vedieť pripraviť vzdelávacie procesy tak, aby vplýval na rozvoj kľúčových kompetencií.
- Kvalitný a moderný vzdelávací proces je jedným z najdôležitejších prostriedkov na zabezpečenie rozvoja kľúčových kompetencií žiakov, medzi ktoré bezo sporu patria aj digitálna a čitateľská gramotnosť. K jeho skvalitneniu je nevyhnutná moderná didakticko-materiálna základňa, kvalitné metodické materiály a odborne pripravení učitelia.
Zavedením novovytvorených prvkov zameraných na rozvoj čitateľských a digitálnych zručností do vyučovania v rámci pilotného overovania sa učitelia presvedčia o správnosti a efektivite zavedenia inovačných a modernizačných prvkov do vyučovacieho procesu.
Vytvorením a pilotným overením obsahu nových predmetov v rámci školského vzdelávacieho programu:
Novozavedené predmety na 1. stupni ZŠ, ISCED 1:
- Tvorivé čítanie,
- Čítanie a dramatika,
- Čítanie o Horehroní (vlastiveda v 3.ročníku),
- Svet okolo nás (prírodoveda v 3.ročníku),
- Prírodovedné čítanie (prírodoveda v 4.ročníku),
- Vlastivedné čítanie (vlastiveda v 4.ročníku).
Novozavedené predmety na 2. stupni ZŠ, ISCED 2:
- Zábavné čítanie,
- Čítanie s porozumením,
- Cestovanie s knihou (geografia),
- Putovanie históriou (dejepis).
Dosiahnuté priebežné výstupy projektu je potrebné pilotne overiť, dokumentovať a nevyhnutné zmeny, ktoré vyplynú z tohto overovania, zapracovať do finálnych výstupov, aby bola výsledkom projektu skutočne systémová a dlhodobá modernizácia školy odrážajúca jej skutočné potreby, jej žiakov, trhu práce, ako aj vedomostnej spoločnosti.